Turystyka
Gospodarstwa eko i agroturystyczne, inne miejsca wypoczynku
Kluczborsko-Oleska Lokalna Organizacja Turystyczna
Powiat kluczborski położony jest na północy Opolszczyzny, na Nizinie Śląskiej, nad rzeką Stobrawą, prawym dopływem Odry. Zajmuje powierzchnię 852 km2, liczy około 66 tys. mieszkańców. Podzielony jest na cztery gminy. Kluczbork, Byczyna i Wołczyn mają charakter gmin miejsko-wiejskich, Lasowice Wielkie są gminą wiejską. Dominuje krajobraz nizinny. Około 31% pow. zajmują lasy (bogate w: sarny, jelenie, dziki oraz zające, bażanty, kuropatwy, kaczki), a ponad połowę użytki rolne. Na terenie powiatu zlokalizowanych jest pięć rezerwatów przyrody. Obszar objęty ochroną to 40 ha dobrze wykształconych zbiorowisk leśnych, torfowiskowych i wodnych. Występuje tam wiele gatunków roślin z „Czerwonej Księgi”. Stobrawski Park Krajobrazowy, Lasy Stobrawsko-Turawskie, rezerwaty przyrody w Szumiradzie, Bażanach, Komorznie i Krzywiczynach oraz pomniki przyrody, zabytkowe aleje i parki, a przy tym liczne stawy i rzeki przyciągają miłośników natury i obserwatorów przyrody, a także pasjonatów aktywnego wypoczynku w nietkniętym przez cywilizację środowisku.
Dziewiczy krajobraz, obfitość zwierzyny oraz bogate runo leśne zapewnia udane polowania (tereny łowieckie), grzybobranie, a nadto zachęca do odpoczynku w ciszy i spokoju na łonie przyrody. Jest to więc idealne miejsce do uprawiania turystyki, ekoturystyki i agroturystyki. Na terenie powiatu funkcjonuje wiele gospodarstw agroturystycznych. Niepowtarzalny klimat niektórych niewątpliwie nadaje im ich lokalizacja w dawnych pałacach – Biskupice, Proślice, Gołkowice. Tutaj można przenieść się w przeszłość nie tylko w wyobraźni, ale i dosłownie i poczuć jak dama, książę, czy właściciel majątku. Niektóre z gospodarstw produkują ekologiczną żywność i prowadzą lekcje ekologii dla dzieci i młodzieży. Bogata oferta pobytu umili aktywny wypoczynek nawet najbardziej wymagającego turysty. Dobra atmosfera, swojskie i smaczne domowe posiłki i szeroka gama wiejskich atrakcji, takich jak np. przejażdżki konne, wycieczki rowerowe czy wędkowanie zachęcają, aby zatrzymać się na chwilę w pędzącym świecie i odetchnąć, a przy tym naładować swoje akumulatory.
Turyści oczekujący większego komfortu znajdą hotele o dobrym standardzie i restauracje oferujące pyszne – często regionalne – potrawy. W powiecie kluczborskim działa klaster turystyczny „Kraina Miodu i Mleka”, który zrzesza przedsiębiorców z branży turystycznej (hotele, restauracje, gospodarstwa agro itp.). To pierwszy klaster turystyczny na Opolszczyźnie. Jego członkowie (m.in. gospodarstwa agroturystyczne, hotele, restauracje) współpracują ze sobą, aby jak najlepiej obsłużyć turystę odwiedzającego Ziemię Kluczborską. Klaster działa w ramach Kluczborsko-Oleskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej - www.kolot.pl
Trasy rekreacyjne
Na miłośników aktywnego stylu życia biegaczy, cyklistów, nordic-walkingowców oraz spacerowiczów czekają w Kluczborku oznakowane i wytyczone trzy trasy rekreacyjne: na dystansie 1 km, „Kluczborska Piątka” na dystansie 5 km i „Kluczborska Dycha” na dystansie 10 km, które przebiegają przez malownicze zakątki okolicy. Pierwsza o długości 1 kilometra jest w pełni oświetlona, rozpoczyna się przy wjeździe do parku od strony miasta i ukazuje piękno zabytkowego zrewitalizowanego parku miejskiego. Z kolei trasy o długości 5 km i 10 km rozpoczynają się i kończą na parkingu przy ulicy Strzeleckiej. Prowadzą urokliwymi ścieżkami parku oraz tętniącego życiem lasu, przebiegają wałami zbiornika retencyjnego i ścieżką wzdłuż rzeki Stobrawy. Szlaki biegowe są dokładnie oznakowane: w części parkowej przy pomocy stalowych słupków z odblaskową naklejką, a w części leśnej grafiką namalowaną na drzewach. Trasy powstały z inicjatywy członków Kluczborskiej Grupy Biegowej, która organizuje otwarte treningi, wydarzenia biegowe i wspólne wyjazdy na zawody biegowe i triathlonowe. Kluczborscy zawodnicy nigdy się nie nudzą, bo mają wiele pomysłów na aktywne i ciekawe spędzanie czasu. Organizowali już m.in. akcje: „Górski Ultramaraton w Kluczborku”, „Wiosenny Bieg Księżniczek”, „Wielkanocny Bieg z Jajem”, nocne biegania czy nocne maratony pływackie. Zapraszają do wspólnych treningów i startów na stronie: www.facebook.com/KluczborskaGrupaBiegowa.
Ścieżki i trasy rowerowe
Ziemia Kluczborska to doskonałe miejsce dla rowerzystów, na których czekają wytyczone i oznakowane trasy oraz szlaki rowerowe, łączące aktywny wypoczynek z poznawaniem atrakcyjnych terenów gmin.
W Gminie Kluczbork jest 5 szlaków rowerowych:
- Szlak czerwony „Gościnne zagrody” (40 km), wiedzie przez miejscowości: Kluczbork, Bąków, Brzezinka, Biadacz, Maciejów, Łowkowice;
- Szlak żółty „Szlakiem dawnego rzemiosła i pomników przyrody” (44 km), obejmuje: Kluczbork, Kuniów, Bażany, Borkowice, Zameczek, Bogacica, Smardy, Krzywizna, Łowkowice;
- Szlak czarny (20,7 km) Bogacia, Kluczbork, Kujakowice Dolne, Biadacz, Bąków;
- Szlak zielony (15,5 km) Smardy Górne, Kluczbork, Camping Bąków, Bąków;
- Szlak niebieski (20,5 km) Łowkowice, Kluczbork, Lasowice Małe.
Przewodnik po szlakach w wersji elektronicznej znajdziesz na stronie internetowej www.kluczbork.eu
W Gminie Wołczyn oznakowane są trzy trasy rowerowe i jedna piesza:
- Szlak czerwony Trasa „Teklusia” (15,23 km) – wytyczona na chronionym obszarze „Natura 2000”, na którym można spotkać bobry i wiele chronionych gatunków ptaków. Szlak wiedzie przez miejscowości: Wołczyn, Ligota Mała, Świniary Wielkie, Krzywiczyny, przysiółek Krzywiczyn – Teklusię, który dał nazwę całej trasie, Wołczyn;
- Szlak żółty Trasa „Aleja Kasztanowcowa” (16,64 km) – z najdłuższą jak sama nazwa wskazuje aleją kasztanowcową w Europie. Może być kontynuacją trasy „Teklusia” lub niezależnym szlakiem rozpoczynającym się i kończącym w Komorznie. Oprócz Komorzna obejmuje Krzywiczyny - Rezerwat Krzywiczyny – Rezerwat Komorzno.
- Trasa „Łącznik Krzywiczyny” (6,11 km) – jest łącznikiem pomiędzy dwiema głównymi trasami: „Teklusią” i „Aleją Kasztanowcową” , prowadzi przez Krzywiczyny.
- Użytek Ekologiczny – Rozalia – to propozycja pieszej wycieczki po wyznaczonym na gruntach prywatnych częściowo zalesionym terenie o pow. 6 ha ze stawem i z chronionymi gatunkami flory i fauny.
Rowerem po Ziemi Kluczborskiej i Oleskiej
Kluczborsko-Oleska Lokalna Organizacja Turystyczna opracowała 5 tras rowerowych wiodących najurokliwszymi zakątkami powiatu kluczborskiego i powiat oleskiego.
Trasa 1: Z Kluczborka do Olesna szlakiem drewnianych kościołów.
Trasa 2: Kluczbork – Byczyna - Wołczyn.
Trasa 3: Z Kluczborka leśnym szlakiem do Rezerwatu Kamieniec.
Trasa 4: Z Olesna do Praszki kolejowym szlakiem.
Trasa 5: Z Olesna do Dobrodzienia.
http://www.kolot.pl/trasy%20rowerowe.htm
Spływy kajakowe
Osoby, które chcą aktywnie spędzić czas w trakcie pobytu w powiecie kluczborskim zapraszamy na spływy kajakowe i kanadyjkowe. Kompleksową organizacją spływów po rzekach północnej części województwa opolskiego, w szczególności: Stobrawy, Strumienia Wołczyńskiego i Kluczborskiego, Budkowiczanki i Prosny, oferuje Opolska Przygoda. Spływy dostosowane są do umiejętności i doświadczenia uczestników, skierowane zarówno dla osób początkujących, rodzin z dziećmi, jak i dla bardziej doświadczonych kajakarzy. Najkrótsza trasa w ofercie to 2 km (przepłyniecie jej zajmuje ok. godzinę), najdłuższa to 10 km (czas jej przepłynięcia to max. 5 godzin). Z propozycji mogą skorzystać osoby indywidualne i grupy zorganizowane. Firma świadczy także usługi przewodnickie podczas organizowanych wycieczek pieszych, rowerowych i autokarowych. Więcej na stronie internetowej: www.stobrawa-kajaki.pl
Warto skorzystać z miejsc do uprawiania różnorodnej formy aktywności fizycznej i dobrej zabawy.
Zbiornik retencyjny Kluczbork na Stobrawie w Ligocie Górnej, to prawdziwa perełka turystyczna Kluczborka i ulubione miejsce mieszkańców i gości. Zajmuje powierzchnię. ok. 60 ha, otacza go ok. 3,5 km ścieżka spacerowa, przepiękne lasy i piaszczysta plaża. W okresie letnim działa tu kąpielisko z ratownikiem i można wypożyczyć sprzęt pływający. Na akwenie organizowane są także zawody wędkarskie.
Ośrodek Turystyczno-Wypoczynkowy w Bąkowie – obiekt położony w odległości 5 km od Kluczborka w okolicach lasów i terenów zielonych stanowi zaplecze rekreacyjne miasta i okolic. Co więcej jest oazą ciszy i spokoju. Ośrodek czynny od maja do końca września wyposażony jest w basen kąpielowy z brodzikiem, zalew wodny z wypożyczalnią sprzętu wodnego oraz liczne boiska: do piłki siatkowej, siatkówki plażowej, koszykówki, kort do tenisa ziemnego, plac zabaw dla dzieci. Kemping posiada 52 miejsca w murowanych domkach kempingowych, pole namiotowe oraz stanowiska na przyczepy kempingowe. Niezwykłość tego miejsca potwierdza wielokrotnie przyznany zaszczytny tytuł laureata konkursu „Mister Camping”. Na terenie obiektu przyjemnie i aktywnie wolny czas można spędzić także w Adventure Park SPARTA, w którym znajduje się park linowy i pole paintballa. Park linowy czyli system platform zawieszonych wysoko na drzewach i połączonych ze sobą różnymi przeszkodami oferuje aż trzy trasy zróżnicowane ze względu na trudność. Oferta skierowana jest dla grup zorganizowanych, firm, szkół, kolonii, półkolonii lub indywidualnych osób. Szczegóły, dotyczące miejsca, które gwarantuje wspaniałą przygodę i dostarcza niezapomnianych przeżyć znajdziesz na stronie internetowej: www.sparta.kluczbork.pl