UWAGA! Nowa organizacja ruchu na wiadukcie w Byczynie
W związku z pogarszającym się stanem technicznym wiaduktu (po przeprowadzonej ekspertyzie stwierdzono stan przedawaryjny) zlokalizowanego w ciągu ulicy Polanowickiej w Byczynie (DP 1301O) oraz nieprzestrzeganiem przez kierowców pojazdów ciężarowych wprowadzanych ograniczeń tj. prędkości (obecnie do 30 km/h) i nośności mostu (obecnie do 12 ton) zostanie zmienione oznakowanie drogi. Zmiana istniejącego oznakowania nastąpi od dnia 13.11.2024 r.
Z uwagi na ograniczoną widoczność pojazdów wjeżdżających na wiadukt (spowodowaną łukiem poziomym drogi od strony Byczyny) zastosowana zostanie mijanka na wiadukcie. Ustalone będzie pierwszeństwo przejazdu dla pojazdów jadących z Byczyny, zapewniając miejsce do oczekiwania na wiadukcie dla pojazdu wjeżdżającego na wiadukt z przeciwnego kierunku. Szykany w postaci tablic mają wyeliminować przeciążenie obiektu spowodowane zbyt dużą liczbą pojazdów znajdującą się w danym momencie na wiadukcie oraz ograniczyć prędkość przejazdu przez wiadukt.
Po wprowadzeniu nowej organizacji ruchu w danym momencie obiekt może być obciążony maksymalnie przez dwa pojazdy o masie całkowitej 3,5 ton, motocyklami, rowerzystami, pieszymi i innym obciążeniem (np. śnieg).
Wybudowany przed 1945 rokiem wiadukt wraz z ulicą Polanowicką w Byczynie w roku 1999 gmina Byczyna przekazała Powiatowi Kluczborskiemu. Przeprowadzony przez gminę remont jedynie na kilka lat zahamował powstające uszkodzenia wiaduktu spowodowane długim okresem eksploatacji oraz systematycznie zwiększającym się obciążeniem związanym z ruchem pojazdów ciężarowych. Ustawione przez powiat w roku 2000 i 2012 ograniczenia w ruchu były nieprzestrzegane przez kierowców, wiadukt niejednokrotnie był przeciążony i trwałe uszkodzenia obiektu się pogłębiały. Z przeprowadzonej w 2023 roku ekspertyzy wynika, że obecnie nadaje się on jedynie do przebudowy.
Powiat Kluczborski planuje w przyszłym roku wyłonić wykonawcę projektu budowlanego na przebudowę wiaduktu. Szacunkowy koszt opracowania dokumentacji projektowej wyniesie około 250 000 zł. Czas opracowania projektu to 24 miesiące. Po uzyskaniu pełnej dokumentacji powiat, będzie występował o pozyskanie środków zewnętrznych na przebudowę wiaduktu.
Do czasu remontu konieczne jest ograniczenie obciążenia obiektu, a przede wszystkim przestrzeganie przez mieszkańców i innych uczestników ruchu nowych zasad organizacji przejazdu przez wiadukt – o co apelujemy.