Oszustwa zakupowe na platformie Facebook.pl
Niniejszy artykuł jest następstwem licznych zgłoszeń konsumentów, w zakresie nieuczciwych praktyk sprzedażowych na platformie Facebook.pl.
Na wstępie należy wskazać, iż platforma Facebook.pl stanowi serwis społecznościowy, którego podstawową funkcją jest umożliwienie użytkownikom komunikacji i wymiany informacji. Nadto, w ostatnim okresie, pomiędzy opublikowanymi postami użytkowników, na portalu pojawiają się liczne ogłoszenia stanowiące oferty sprzedaży dóbr i usług. Ogłoszenia te zazwyczaj przedstawiają oferowany do sprzedaży produkt. Treść ogłoszeń stanowi zachętę zakupu, z powodu korzystnej ceny towarów, nierzadko wynikającej z likwidacji sprzedawcy i wyprzedaży asortymentu.
W zakresie zakupów dokonywanych na platformie Facebook.pl, zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności, z uwagi na ryzyko oszustw, kradzieży tożsamości i wyłudzeń finansowych.
Poniżej przedstawiam przykład powszechnego oszustwa wynikającego z braku zachowania ostrożności przez użytkowników platformy:
Konsument przeglądając platformę Facebook.pl napotkał ofertę sprzedaży urządzenia medycznego – glukometru. Konsument kliknął w odnośnik przekierowujący na stronę sprzedawcy i zapłacił za towar nie dokonując uprzedniej weryfikacji danych sprzedawcy. Konsumentowi doręczono paczkę zawierającą inny, niż zamówiony towar, mianowicie pulsoksymetr. Do paczki nie dołączono również dowodu zakupu (faktura, paragon). Na opakowaniu widniała informacja o możliwości zwrócenia towaru na podany adres. Konsument trzykrotnie nadał paczkę zwrotną na wskazany adres, celem wymiany produktu na zgodny z zamówieniem, które to czynności były bezskuteczne, bowiem paczka za każdym razem wracała do konsumenta. Następnie, konsument udał się o udzielenie pomocy do Rzecznika Praw Konsumentów.
Rzecznik ustalił, że adres zwrotny nadawcy przesyłki był niepełny, bowiem nie identyfikował żadnego podmiotu. Należy wskazać, że firma podmiotu to:
- imię i nazwisko przedsiębiorcy i ewentualnie dodatkowo pseudonim lub inne określenie wskazujące przedmiot działalności przedsiębiorcy np. Jan Kowalski Usługi Szewskie – w przypadku sprzedawcy będącemu osobą fizyczną, lub
- nazwa z określeniem formy prawnej np. XYZ Sp. z o. o. – w przypadku sprzedawcy będącego osobą prawną.
W opisywanym przypadku, na opakowaniu oznaczono przedsiębiorcę jako XYZ, bez wskazania formy prawnej, w zaś takiej sytuacji nie jest to podmiot identyfikowalny jako przedsiębiorca. Korespondencja zawierająca takie niepełne dane, wróci do nadawcy. Kolejno, Rzecznik ustalił, że pod wskazanym na paczce adresem, mieści się magazyn centralny przesyłek pochodzących od szeregu podmiotów gospodarczych nieposiadających w tym miejscu swoich siedzib. Sprzedawcą okazał się podmiot posiadający siedzibę na Węgrzech. W takiej zaś sytuacji, w przypadku roszczeń reklamacyjnych, koniecznym jest skorzystanie z pomocy Europejskiego Centrum Konsumenckiego wspierającego konsumentów w sprawach transgranicznych, w tym podejmującego kontakt z przedsiębiorcą w kraju jego zarejestrowanej siedziby.
Celem sprzedawców jak w opisanym przykładzie, jest zwykle wyprzedaż zalegającego w magazynach towaru nieznajdującego rynku zbytu. Zwykle towar ten nie odpowiada specyfikacji zamówienia konsumenta. Ścieżka reklamacyjna jest często utrudniona lub niemożliwa. Czynności reklamacyjne wobec takiego podmiotu, okazują się nierzadko bezowocne. Konsument pozostaje z towarem, którego nie zamówił, bez możliwości odzyskania ceny zakupu.
Tutejszy Rzecznik zaleca zachowanie szczególnej ostrożności podczas zakupów realizowanych na platformie Facebook.pl. Platforma ta jest dedykowana do komunikacji pomiędzy użytkownikami. Klikanie we wszelkie odnośniki odsyłające do oferowanych na sprzedaż towarów, rodzi szereg ryzyk i niedogodności. Zatem, drodzy konsumenci, zachowajcie rozsądek przy tego typu zakupach.