strona główna

03.06.2019

Erasmus zmienia życie

 

ZSP Nr 2 CKU w Kluczborku realizuje w tym roku szkolnym projekt Erasmus + „Horizonte erweitern durch 3D-Druck in einem gemeinsamen Europa der Regionen”. Nad projektem pracujemy wspólnie ze szkołą partnerską Berufsbildende Schule Bad Dürkheim z Niemiec.

 

 


20 maja przedstawiciele Berufsbildende Schule Bad Dürkheim przyjechali do Polski i następnego dnia odwiedzili naszą szkolę. Spotkanie odbyło się w bibliotece, gdzie pani dyrektor Marzena Perucka serdecznie przywitała naszych gości. Następnie uczennica Gabi Klemp z klasy 2b Technikum i uczeń Mateusz Dernbach z klasy 3b Technikum, przedstawili prezentację w języku niemieckim na temat systemu edukacyjnego w Polsce, naszej szkoły i zalet mechatroniki jako działu nauki. Pani wicedyrektor Jadwiga Stanosek oprowadziła grupę niemiecką po szkole i warsztatach. Po tylu wrażeniach spotkaliśmy się znowu w bibliotece przy dobrej kawie i cieście. Po regeneracji uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy i wspólnie z naszą młodzieżą realizowali do godziny 14:00 zadania projektowe.

 


Po przerwie obiadowej wyruszyliśmy do grodu rycerskiego w Byczynie, żeby rozpocząć pracę nad integracją zespołu. Pomagały nam w tym gry rycerskie. Szybko zdążyliśmy też zapamiętać swoje imiona, a nawet nawiązać ze sobą dialogi. Z początku rozmowy się nie kleiły, ale okazało się, że mamy wiele wspólnych tematów. Emocji dostarczyła też gra w paintball. Nawet ulewny deszcz, który zaskoczył nas przy grillu, nie przeszkodził nam w zrealizowaniu planów integracyjnych. Zarówno grupa niemiecka jak i polska (każda liczyła po 14 uczniów) bawiła się świetnie i szybko nawiązała ze sobą kontakt. W czasie gier nauczyciele z Niemiec: pani Roswitha Leydecker, pani Fritzi Fröhlich, pan Ralf Buchert, pan Stephan Meininger i pan Heribert Bertz mieli okazję lepiej poznać się z polskimi nauczycielami pracującymi nad projektem i omówić program następnych dni.

 W dniu 22 maja razem z grupą Berufsbildende Schule Bad Dürkheim pojechaliśmy na wycieczkę do Wrocławia. Na miejsce dojechaliśmy około godziny 10.30.


Zwiedzanie rozpoczęliśmy razem z przewodnikiem panem Andrzejem w języku niemieckim od Ostrów Tumskich, najstarsza, zabytkowa część Wrocławia, która powstała na ówczesnej wyspie na obszarze przepraw na Odrze w okolicy ujścia rzeki Oławy. Do najpiękniejszych zabytków Ostrowa Tumskiego z pewnością należy zaliczyć gotycką katedrę św. Jana Chrzciciela, którą zwiedziliśmy. Pan Andrzej oprowadził nas po najciekawszych zakątkach Wrocławia i umilił nam czas opowieściami o Wrocławiu. Widzieliśmy także gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, na którym mieszczą się figury czterech cnót kardynalnych: Sprawiedliwości, Męstwa, Roztropności, Umiarkowania.

 


Gdy dotarliśmy na rynek, zobaczyliśmy m.in. najcenniejsze kamienice, pomnik Aleksandra Fredry, budynek ratusza oraz dwa małe domki nazwane „Jasiem” i „Małgosią”. Byliśmy także na Placu Solnym, na którym kiedyś handlowano solą, a obecnie przez całą dobę sprzedaje się tam kwiaty. Mieliśmy okazję być również na Starych Jatkach – małej uliczce, na której od XII wieku sprzedawano mięso, natomiast dzisiaj znajdują się tam galerie sztuki oraz Pomnik Pamięci Zwierząt Rzeźnych.
Po wyczerpującym, ale przyjemnym zwiedzaniu najciekawszych i najważniejszych miejsc udaliśmy się na obiad na rynku, a następnie spotkaliśmy się z panią Kasią, która jest też przewodnikiem w języku niemieckim i zorganizowała nam grę miejską na rynko. Podzielono nas na grupy niemiecko-polskie i wyścig o prawidłowe hasło i nagrodę się rozpoczął.
Miasto znane jest z ukrytych na ulicach i w zaułkach niewielkich rzeźb krasnali. Obecnie jest ich 283 i stale zwiększa się ich liczba. Pani przewodnik pokazała nam pierwszego z nich – Papę Krasnala, który został postawiony w 2001 roku. Reszta małych istot już sama rzucała nam się w oczy, mimo ich skromnego wzrostu. Widzieliśmy m.in. Syzyfki, Słupniki, Więźnia przy Starym Więzieniu, Życzliwka i wiele innych.


O godzinie 18:00 wsiedliśmy do autokaru i pojechaliśmy do Kluczborka. Pełni nowych wrażeń pożegnaliśmy się i wróciliśmy do naszych domów.  Wyjazd był bardzo udany i dostarczył nam wiele wrażeń i nowych doświadczeń.


23 maja uczniowie naszej grupy projektowej wraz z panią wicedyrektor Jadwiga Stanosek i z panią Grażyną Gierczyk, która pełni funkcje koordynatora w projekcie Erasmus+, spotkali się z grupą Berufsbildende Schule Bad Dürkheim o godzinie 9:00
w szkole ZSP Nr 2 CKU w Kluczborku. Razem wyruszyliśmy do starostwa. W wydziale Edukacji i Sportu bardzo serdecznie zostaliśmy przywitani przez pani inspektor Anna Matuszewska-Tomaszczyk, która nas oprowadziła po budynku i zaprosiła na poczęstunek do sali konferencyjnej. Wspólnie z Wicestarostą Kluczborskim Rafał Neugebauer uczniowie wypowiadali się na temat projektu Erasmus+ i porównywali system edukacji w Niemczech i w Polsce.


Następnie udaliśmy się do parku i stamtąd grupa niemiecka została oprowadzona przez nasze miasto Kluczbork. O godzinie 11:00 wróciliśmy do szkoły i rozpoczęliśmy kontynuacje nad pracą projektową. Uczniowie wspólnie pracowali nad wydrukiem 3D. Po zakończeniu tej pracy wyruszyliśmy do SIEGENII GROUP, zakład współpracujący z naszą szkołą i oferujący szeroką gamę produktów, które w wyjątkowy sposób „dowartościowują” okna i drzwi, w których są zamontowane. Wszystkie te elementy stanowią kompletne portfolio produktów dla producentów, projektantów i architektów - od okuć do okien i drzwi, poprzez zaawansowane technologicznie rozwiązania z obszaru automatyki, wentylacji i ochrony antywłamaniowej, aż po zasuwnice wielopunktowe w wyjściach ewakuacyjnych oraz zaryglowania automatyczne.
Po interesującym zwiedzaniu zakładu SIEGENIA, wróciliśmy do szkoły i nastąpił czas na odpoczynek i obiad.

 


O godzinie 18:00 spotkaliśmy się na uroczystą kolację w restauracji NOWY STRYCH na rynku w Kluczborku, gdzie naszymi gościnami byli pan Wicestarosta Kluczborski Rafał Neugebauer, pani inspektor Anna Matuszewska-Tomaszczyk i oczywiście nauczyciele i uczniowie z Bad Dürkheim. Pani dyrektor Marzena Perucka wszystkich serdecznie przywitała i podziękowała za wspólną realizacje Projektu Erasmus+ „Horizonte erweitern durch 3D-Druck in einem gemeinsamen Europa der Regionen”.
W trakcie kolacji uczniowie mieli jeszcze raz czas na rozmowy i omówienie naszego przyjazdu do Bad Dürkheim. Dyrekcja z nauczycielami z Bad Dürkheim natomiast na pewno już rozważała przystąpienie do następnego projektu Erasmus+!


Myślę, że ten wspólnie spędzony czas zarówno dla naszych uczniów jak i dla uczniów z Bad Dürkheim był bardzo owocny, pełen przygód i nowych doświadczeń.
 


Oprac.

Grażyna Gierczyk
ZSP nr 2 w Kluczborku 

 

 

 


Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku