strona główna

TURYSTYKA

 

Baza noclegowa

Baza gastronomiczna

Gospodarstwa eko i agroturystyczne, inne miejsca wypoczynku

Obsługa turystyczna - Biura podróży

Zabytki kultury

Zabytki przyrody

Kluczborsko-Oleska Lokalna Organizacja Turystyczna

Sektorowa Strategia Rozwoju Turystyki na Obszarach Wiejskich w Gminach: Kluczbork, Byczyna, Wołczyn i Lasowice Wielkie

Marketingowa strategia Polski w sektorze turystyki na lata 2012–2020

Szlaki turystyczne

Punkty Informacji Turystycznej w Województwie Opolskim



Walory turystyczne ziemi kluczborskiej kuszą wszystkich tych, którzy szukają ucieczki od zgiełku wielkich miast. Ziemia Kluczborska położona jest w północno-wschodniej części Opolszczyzny, bogata w przepiękne lasy, łąki, rzeczki i stawy jest jednym z najpiękniejszych jej zakątków i doskonałym miejscem do uprawiania turystyki, agroturystyki i ekoturystyki.
Niezwykłą przyjemnością dla turysty uciekającego od zgiełku wielkich miast mogą być wędrówki po trasach wiodących przez zagubione wśród lasów liczne rezerwaty przyrody. Pełne saren, dzików, jeleni, zajęcy, kun i lisów lasy przyciągają myśliwych, a bogactwo ich runa kusi zbieraczy. Chojna natura obdarowuje prawdziwkami, maślakami, kurkami, podgrzybkami a także jagodami i borówkami.

 

 

Na atrakcyjnych terenach w miejscowościach Szumirad, Trzebiszyn i Tuły proponujemy lokalizację domków letniskowych. Natomiast do miejscowości Bąków zapraszamy turystów, którzy zaznają spokoju i odprężenia spacerując wzdłuż rzeki Stobrawy i obcując z naturalnym środowiskiem leśnym. Zapraszamy do zaplanowania dłuższego pobytu w Ośrodku Turystyczno-Wypoczynkowym w Bąkowie, który zapewnia bazę noclegową z pełnym zapleczem socjalnym, jak również możliwość korzystania ze sprzętu pływającego oraz boiska do siatkówki i koszykówki, kort tenisowy, plac zabaw dla dzieci. Ośrodek ten jest skategoryzowany i posiada drugą kategorię w campingowej bazie noclegowej.
Powiat Kluczborski szczyci się wyjątkowymi, niezwykle interesującymi zabytkami nierozerwalnie związanymi z historią tych ziem, przypominającymi o średniowiecznych korzeniach miast i wsi. Na szczególną uwagę zasługuje czternastowieczny kościół ewangelicki p.w. Zbawiciela w Kluczborku, w którym przed wiekami swe kazania głosił Adam Gdacjusz zwany „Śląskim Rejem”. Warto też udać się do Byczyny – miasta o ciekawym układzie urbanistycznym ze świetnie zachowanymi murami obronnymi i fragmentami fosy z XIV-XV wieku. Z tego okresu pochodzi również ewangelicki kościół św. Mikołaja oraz kaplica cmentarna św. Jadwigi.

Powiat kluczborski to wyjątkowe miejsce, gdzie zachowała się bardzo liczna grupa kościołów drewnianych , większość z nich powstała dla potrzeb ewangelików. Polecamy zatem wędrówki rowerowe po Ziemi Kluczborskiej trasą kościółków drewnianych, które tworzą charakterystyczny i malowniczy element naszego krajobrazu, świadczący nie tylko o historii budowlanej regionu, ale przede wszystkim o losach mieszkańców tych ziem.

 

Niezwykłą atrakcją są trasy wiodące przez położone wśród lasów rezerwaty przyrody, do których należą m.in.: rezerwat przyrody w Szumiradzie i Bażanach. Ponadto godna uwagi jest niezwykle pięknie zachowana aleja dębów na trasie Nowa Bogacica – Piec, w której wszystkie okazy liczą co najmniej 300-400 lat. Do atrakcji należy także szlak turystyczny wraz z muzeum im. Jana Dzierżona ze stałą ekspozycją poświęconą pszczelarstwu.

Nieskażona przyroda Ziemi Kluczborskiej obfitująca w smaczne pożytki nektarowe i spadziowe sprawiła, że symbolem tego regionu jest miód – wielki dar natury. Ten kluczborski bywa złocisty, czasami ciemny. Gęsty albo rzadki, ale zawsze o niepowtarzalnym smaku. Pachnie sadami i polnymi kwiatami. Smakując go, niezależnie od pory roku, wracamy wspomnieniami na ukwieconą leśną polanę w upalny lipcowy dzień. Na turystów, chcących zakosztować tego przysmaku czekają smakowite miodowniki, aromatyczne miody pitne i inne miodowe produkty. Ze wspaniałomyślności natury korzystano tu od wieków, trudniąc się właśnie hodowlą pszczół i produkcją miodu. Tutejsze tereny mają ogromne pszczelarskie tradycje. Stąd pochodzi ksiądz Jan Dzierżon, najsławniejszy polski pszczelarz.

Wychodząc naprzeciw potrzebie rozwoju rynku turystyki w powiecie kluczborskim została powołanie na początku 2002 roku Kluczborska Lokalna Organizacja Turystyczna do współpracy z samorządem terytorialnym i branżą turystyczną. Jej celem jest wspieranie turystyki w powiecie kluczborskim, integracja społeczności lokalnej, głównie samorządu lokalnego w branży turystycznej, tworzenie, rozwój i promocja lokalnych produktów i atrakcji turystycznych, propagowanie i podejmowanie działań na rzecz ekologii i ochrony środowiska, koordynacja wszelkich działań proturystycznych, zapewnienie miłej i szybkiej obsługi w zakresie turystyki.

 

Strategia Rozwoju Turystyki

27 września 2006 roku Rada Powiatu w Kluczborku podjęła Uchwałę w sprawie przyjęcia Sektorowej Strategii Rozwoju Turystyki na obszarach Wiejskich w Gminach: Kluczbork, Byczyna, Wołczyn i Lasowice Wielkie.
Dokument sektorowej strategii powstał i został wydany przez Kluczborsko-Oleską Lokalną Organizację Turystyczną. Więcej informacji na stronie: http://www.kolot.republika.pl/Leader/
 

 

zobacz także:

 

 

 

 

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku